5 Şubat 2012 Pazar

Kitap yorumum:ARAFKitap hakkındaki yorumum:
     

   Şu sıralar okuma listelerinde yer alan popüler kitaplardan ARAF'ı dün akşam bitirdim.Başlangıçta sıkılarak okuduğum kitabı sayfalar geçtikçe şaşırarak ve merakla takip ettim.Kitap bittiğinde kafamda öyle çok soru oluştu ki hayret ettim.Bu kitap sonrasında en az üç dört kitap daha okumam gerektiğine karar verdim.
    Öncelikle eski sovyetler ve stalin-lenin dönemi rusyasında yaşanan olaylar, oluşan çeteler ve casuslar bana o dönemle ilgili kitapları okumam gerrektiğini gösterdi.Elimdeki macera kitaplarından daha sürükleyici olacağını düşünüyorum.
 
Kapak hakkındaki yorumum:
 
   Kapak umutsuz bir kadını anlatsa da öykünün baş kahramanı umutları için her şeyi yapabilecek bir kadın.Bu yüzden kitapla pek bağdaştıramadım.

Kitabın konusu:


Aliiede Truu, bahçesinde yaralı bir kız bulur. Kızla ilgili şüpheleri olsa da bunları görmezden gelir ve onu evine alır. Zara kendisini seks köleliğine zorlayan kişilerden kaçan genç bir kızdır, ama yanında taşıdığı gizemli bir fotoğraf onun Aliiede'nin evine tesadüfen sığınmadığını göstermektedir. İkisi de hayatta kalmak için büyük savaşlar vermiş olan bu kadınlar, kendilerini şüphe ve itiraflardan örülü karmaşık bir denklemin içinde bulurlar. Onları birleştirense, kıskançlık, şehvet ve acı dolu bir aile dramıdır. 

Sofi Oksanen'in bütün dünyada büyük bir başarı elde eden, ödüllü romanı Araf, utanç dolu hayatları ve onları birbirine bağlayan karanlık ve gizemli bir geçmişleri olan iki kadının merak uyandıran, nefes kesen dramatik öyküsü... 

"Nobel ödülü için bir öneri... Oksanen muhteşem bir yazar. Araf, dili, tekniği, olay örgüsü ve mesajıyla heyecan uyandırıcı. Oksanen birkaç yıl içinde Nobel ödülünü kazanacaktır." 
-Maria Schottenius- 

"Benden Araf'ın bana ait kopyasını size ödünç vermemi istemeyin. Ondan ayrılamam. İki kere okudum. İlkinde kendimi o kadar kaptırmıştım ki kızım bana şarkı söylerken bile elimden bırakamadım. İkinci kez okumaya karar verdim. Okurları Stieg Larsson'un kitapları gibi ele geçirecektir." 
-Megan De Vorsey- 

"Tam bir başyapıt. Olağanüstü bir şey. Umarım dünyada okuma yazma bilen herkes Araf'ı okur." 
-Nancy Huston- 

"Karar: Tolstoy ve Pasternak gibi klasik Rus yazarlarını sevenlere ve modern bir şehvet ve ihanet öyküsünden keyif alacak herkese hararetle tavsiye edilir." 
-Library Journal Review- 

"Eğer bu yıl başka bir kitap okumayacaksanız, Araf'ı okuyun. 
-Elle-

Not::Bu kitabı okuyan kadınlar bir kadını aşkın mı? kıskançlığın mı? yönettiği konusunda kendilerini sorguya çekecekler...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder